08 Oct 2012

Frankensteins Lab

After work experiments i Aarhus

Frankensteins Lab er et musikalsk laboratorium - åbent for eksperimenter og diskussioner om musik og ”alt det andet”!

Har du et ufærdigt stykke eller skitser liggende på din laptop, på en papirlap, noder eller i hovedet, så er det her du kan afprøve det, og eventuelt diskutere det med andre. Du kan aktivere publikum, blive inspireret af andre, dele ting med andre, og måske så de første frø til fremtidige samarbejdsprojekter med andre komponister, musikere eller noget helt tredje på tværs af landet. Du kan også bare dukke op og se hvad aftenen byder på af kompositionsmusik anno 2012.

Frankensteins Lab foregår normalt i København, men har længe ønsket sig at komme til Aarhus, og det sker nu d. 29. oktober 2012 på Ambassaden i Aarhus.

Der er plads til 4 indslag á ca. 15 minutter.

Sidste sæt er reserveret til kammerjam hvor deltagerne hookes op med hinanden efter tilfældighedsprincippet.

Hvis du har noget du vil præsentere denne aften, så send en mail til Niels Rønsholdt på info@nielsroensholdt.dk og skriv Frankensteins lab i emnefeltet.

Aftenens moderatorer er komponisterne Niels Rønsholdt og Rudiger Meyer.

Baren er åben og scenen er klar til hvad som helst!

Så velkommen.

 

Tid og sted:

Ambassaden

Rosensgade 11

8000 Aarhus C

Mandag d. 29. oktober 2012

Kl. 17.00-20.00

Gratis entré

Varm suppe serveres kl. 19.00  

 

Arrangør: Dansk Komponist Forening og AUT

Aftenens program vil blive slået op på Facebook: http://www.facebook.com/events/353383864755049/?ref=ts&fref=ts

Meld dig ind i Frankensteins Labs gruppe på facebook: http://www.facebook.com/groups/185916034790012/

 

 

 

 


Udskriv side Del på Facebook
Filter
Plakatsøjlen

klang

Copenhagen Avantgarde Music Festival læs mere
Plakatsøjlen

Vil du spille på dåse?

Medvirkende søges til stor spilledåse-koncert læs mere
Plakatsøjlen

Uropførelse

Dansk musik ved EU Month of Culture i Washington D.C. læs mere
Plakatsøjlen

The Divorce

Ravel, elektronika og dans læs mere
Plakatsøjlen

Spor 2013

Årets SPOR festival står for døren læs mere
Plakatsøjlen

4. laboratorium

Lasse Schwanenflügel Piasecki står ved roret for coOPERAtions fjerde og sidste operalaboratorium læs mere
Medlemsskab

Bliv medlem af DKF idag

Læs mere om fordelene ved at være medlem af DKF her

Nyhedsbrev

Tilmeld dig nyhedsbrevet

Du kan tilmelde dig ved at klikke her

Kontakt

Dansk
Komponist
Forening

Gråbrødretorv 16
DK 1154 København K

Telefon (45) 33 13 54 05

dkf@komponistforeningen.dk

Send meddelelse
Find på kort

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev her

Betingelser for DKF nyhedsbrev

Betingelser og vilkår

Læs følgende vilkår og betingelser omhyggeligt, før du tilmelder dig DKFs nyhedsbrev. Såfremt du ikke kan acceptere nedenstående vilkår og betingelser, skal du ikke tilmelde dig DKFs nyhedsbrev.

www.komponistforeningen.dk

Dette website ejes og drives af Dansk Komponist Forening, som er en dansk registreret virksomhed underlagt dansk lovgivning.

Email

Som modtager af DKFs nyhedsbrev modtager du månedeligt et gratis nyhedsbrev i HTML-format.